Elektroinstalaci v bytě není vhodné budovat svépomocí. Vždy byste měli oslovit elektrikáře, díky čemuž získáte jistotu, že vám bude vše fungovat přesně tak, jak by mělo. A hlavně – elektroinstalace v koupelnách i v celém domě či bytě budou provedené s ohledem na platné normy a vaši absolutní bezpečnost.
Elektroinstalace je navíc součástí projektu domu, tedy jeho technického zařízení. Proto doporučujeme si zaznamenat, kde je vedení elektřiny v místnostech realizované – v jakých výškách a tak podobně. V budoucnu pak můžete vrtat či zatloukat hřebíky do zdi beze strachu, že poškodíte pod omítkou ukryté elektrické vedení.
V koupelně je odstřikující voda na denním pořádku, stejně jako zvýšená vlhkost vzduchu. Při výběru svítidla se tedy držte zásad bezpečnosti a zároveň volte kvalitní materiál. Samotný vzhled svítidla by měl na žebříčku priorit stát až na třetím místě.
Do koupelny je vhodné pouze svítidlo s krytím proti odstřikující vodě, které v obchodě poznáte podle označení písmeny „IP“. Nikdy do koupelny nekupujte jiné, jinak byste porušili pravidla bezpečnosti a mohlo by dojít ke zbytečnému, avšak ošklivému úrazu.
Stupeň ochrany IP má za sebou napsaná dvě čísla, která jasně udávají, do které zóny v koupelně je svítidlo určeno. Celkem rozpoznáváme čtyři zóny označené číslicemi od 0 do 3:
Zmíněné zóny či úseky se však netýkají pouze samotného osvětlení, ale veškerých elektroinstalací v koupelně – schéma pro lepší představu najdete výše. Teď už ale k jednotlivým zónám:
V koupelně potřebujeme přímé světlo, které nám pomůže dobře si oholit tvář, nalíčit se, pečlivě zkontrolovat svůj zevnějšek. Stejně tak je vhodné i nepřímé světlo, které neoslňuje a slouží k relaxaci.
Jak to vyřešit? Určitě více zdroji světla se dvěma na sobě nezávislými okruhy, i když jde třeba jen o malou koupelnu.
Pro používání fénů, holících strojků či nabíječek na elektrické kartáčky, se vám bude také hodit dvojzásuvka do koupelny – jen dávejte dobrý pozor na její bezpečné umístění ve správné zóně.
Slouží k zajištění kvalitního lokálního osvětlení obličeje beze stínů. Svítidla by měla svítit pokud možno z co největší plochy a být rozmístěná kolem zrcadla.
Nejčastější chybou výběru svítidel k zrcadlu je orientace na bodová svítidla s reflektorovými světelnými zdroji, která zvýrazňují ostré stíny v obličeji. Myslete zároveň i na to, že světlo se od zrcadlové plochy nesmí odrážet a oslňovat nás. Proto raději volte tělesa s matným sklem, ne s čirým.
Jak už jsme naznačili, v koupelně se neobejdete ani bez centrálního světla umístěného uprostřed místnosti, nebo několika bodových světel zapuštěných do sádrokartonu – volně visící varianty můžete rovnou vyloučit, akorát by vám překážely.
Centrální osvětlení do koupelny se dělá buď v provedení pevném, nebo výklopném, tedy směrovatelném. Co se týče materiálu, vedou světla v obyčejném bílém plastu nebo chromu. Oblíbené jsou i tyčové závěsné systémy upevněné na stropě či stěně.
V koupelně je zvýšená vlhkost, což klade vyšší nároky na zvolený materiál. Nenakupujte tedy pouze očima a místo toho sledujte spíše zvolený materiál. Plechová svítidla po čase zkorodují, proto se vyhýbejte levným kouskům a dívejte se pouze po svítidlech z kvalitních slitin, moderního skla nebo plastů.
Umístění elektrické zásuvky v koupelně určuje takzvaný umývací prostor. Je to pruh stěny v šířce umyvadla, který stoupá od podlahy ke stropu nad umyvadlem a pod ním.
Zásuvky v koupelně mohou být instalovány pouze mimo umývací prostor, aby byla dodržena bezpečná vzdálenost zásuvky od vody. Umisťují se do výše 1,2 metru nad podlahou, alespoň 20 centimetrů od hranice tohoto prostoru a ve větší výšce než 1,2 metru těsně u jeho hranice.
Stejná pravidla platí i pro umístění zásuvky pro pračku – opět se do ní nesmí dostat voda, a tak je třeba dodržet správnou vzdálenost zásuvky od sprchového koutu, vany i umyvadla. Obvykle se umísťuje vedle pračky, případně za ni, do výšky 16 cm nad podlahou (spodní hrana zásuvky).
Samotný počet zásuvek v koupelně je silně individuální a záleží na vašich potřebách. V prostoru zrcadla by však měla být minimálně jedna a tomu další na zmíněnou pračku, případně ještě jedna pro elektrický nástěnný žebřík na sušení ručníků.