Zavolejte nám+420 533 534 682 (Dnes 07:00 - 15:00) info@wellmall.cz
16. 2. 2025

Bezpečnostní sklo v koupelně

Koupelna je místem, kde začíná a končí náš den, ať už se jedná o ranní osvěžení nebo večerní relaxaci. Pro mnoho z nás je to místo, kde si můžeme užít chvíli klidu a soukromí. Abychom se v koupelně cítili co nejvíce bezpečně a pohodlně, je důležité, abychom věnovali pozornost výběru správných materiálů. Jedním z těchto klíčových prvků je bezpečnostní sklo. V tomto článku se dozvíte vše potřebné ohledně použitého skla u sprchových dveří, sprchových koutů, zástěn a boxů v koupelnách. Můžete se setkat s označením bezpečnostní nebo kalené sklo.

1. Co si představit pod názvem bezpečnostní / kalené sklo?

Bezpečnostní sklo je tepelně tvrzené a disponuje vyšší mechanickou a tepelnou odolností než běžné sklo. Ve výrobě se sklo zahřeje a prudce ochladí. Tímto procesem se dosáhne trvalého napětí po celé ploše s tlakovým napětím na povrchu a tahovým napětím uvnitř skla. Po této úpravě se zvyšuje odolnost snášet větší zatížení a v ideálním stavu sklo dokáže odolat až 4x větším nárazům do plochy než běžná skla.

Pokud už dojde k rozbití bezpečnostního skla ať už u sprchového koutu nebo sprchových dveří, rozpadne se na malé kousky s tupými hranami, díky kterým nedojde k vážným poraněním.

2. Základní parametry bezpečnostního skla

  • odolné vůči teplotním změnám při zahřátí teplou vodou, úderu, vyznačuje se větší pevností v ohybu
  • sklo je až 4× pevnější než běžné sklo
  • tepelně tvrzené sklo je označované jako bezpečnostní/kalené sklo
  • při rozbití se rozpadá na malé zaoblené střípky, které vás vážněji nezraní
  • určeno pro interiéry
  • sklo je definováno normou ČSN EN 12150

3. Proč se nesmí do sprchy použít běžné sklo ze sklenářství?

Je až s podivem kolik lidí využije tuto možnost při použití ve sprchových boxech, či koutech. Jedna část hazardérů si nechá udělat rovnou celý výrobek z obyčejného skla. Druhá část si nechá udělat od sklenáře náhradní díl, když původní sklo rozbili. Hlavním důvodem je, že stojí méně peněz než nový díl z bezpečnostního skla. To je samozřejmě pravda, cena může být nižší až cca 3x, sklenář vyrobí téměř na počkání, na první pohled stejný vzhled. Tímto ale všechny výhody nekaleného skla končí.

Pravděpodobně si tito lidé neuvědomují rizika, která mohou nastat při používání běžné skleněné tabule při sprchování. Běžné sklo bez úpravy popsané v bodě 1 a 2 není uzpůsobené výraznému navýšení teploty při sprchování. Na sklo teče teplá (horká) voda nebo i působící vyšší teplota uvnitř sprchovacího koutu může být problém. Toto sklo není dostatečně pevné, aby zvládlo působící tlak a změnu teplot ve sprchovém koutu.

Jelikož sklo nemůže toto zatížení dlouhodobě ustát tak dojde k jeho rozbití. Nikoliv však jak ve výše popsaném bodě 2, ale sklo se rozbije na dlouhé šavle s velmi ostrými hranami, které vážně pořežou vše co jim příjde do cesty. Stačí si představit rozbité okno, jaké padají kusy ostrého skla. A toto se stane v koupelně, kde je malý prostor a hlavně člověk není nijak chráněn.

Šetřit na takovém místě může vyjít hodně draho!

Výhody a nevýhody běžného skla

+ cca 3x nižší cena       

+ rychlá výroba              

+ stejný vzhled              

 malá odolnost vůči teplotám, resp. změnám teplot

 termický šok, který způsobí prasknutí nastává již při rozdílu teplot na skle 35°C

 velmi křehké a neodolné vůči nárazům, při rozbití vzniknou velké ostré střepy, které vás mohou vážně poranit 

4. K samovolné explozi bezpečnostního skla nedojde nikdy bez příčiny

Příčiny, které mohou vést k explozi skla:

  • Nesprávné zacházení s jednotlivými tabulemi tvrzeného skla. Děje se tak většinou při přepravě, skladování anebo samotné montáži. Neopatrným počínáním může dojít k poškození hrany skla, kde je nejvíce náchylné, což může mít za následek, že sklo i při velmi malém zatížení samovolně exploduje.

  • Vystavení skla vysokému tlaku nebo zatížení od nosné konstrukce v místě uložení skla. Dochází-li ve smontovaném sprchovém koutu k vysokému pnutí z důvodu toho, že sklo bylo špatně usazené (do vrtule, páčení, špatné vyrovnání apod.) V případě vystavení bezpečnostního tvrzeného skla dlouhodobému zatížení, na které nebylo navrženo, může dojít k samovolné explozi.

  • Vystavení bezpečnostního skla účinkům prudkých změn teplot. Především k tomu dochází po sprchování, kde se sklo díky teplé vodě zahřeje na vysokou teplotu a následně se v koupelně otevře okno. Převážně v zimním období, když venku mrzne a velmi prudce dochází k ochlazování. POZOR na přímé větrání !!! Tímto se zvyšuje riziko samovolné exploze bezpečnostního tvrzeného skla.

  • Aklimatizování na teplotu, kde bude sklo montováno. Hlavně v zimním období může být toto častý důvod k explozi skla. Zákazník převezme sprchový kout od přepravní firmy, který zkontroluje a nepoškozený odnese do vyhřáté místnosti. Ihned začne rozbalovat balení skel a neuvědomuje si, že při této změně teplot je sklo velmi křehké. Snadno tak může dojít k explozi skla. Důrazně doporučujeme nechat 24 hodin aklimatizovat balíky na vnitřní teplotu, kde bude docházet k další manipulaci se skly. 

  • Páčením přes otvory v bezpečnostním skle. Například panty sprchových dveří, pokud se otevřou za přijatelnou hranici. I v tomto případě může sklo explodovat. Velké namáhání madla pro otevírání dveří apod.

  • Náraz do překážky buď ostrý do plochy nebo úder do hrany skla. POZOR v menších koupelnách. Zákazník si sice řekne, že při otevírání sprchového koutu bude dávat pozor, ale někdy to on nebo někdo z rodiny (zvláště kde jsou malé děti) neuhlídá a příjde ke střetu s pračkou, koupelnovým nábytkem, umyvadlem, toaletou, dveřmi do koupelny apod. A jak to může dopadnout vidíte na fotografii.